Sony PVM in da house – retrogracz walczy o jakość obrazu

Bohater rysunkowego dowcipu Mleczki powiedział kiedyś, że w zawodzie wikinga najbardziej ceni sobie gwałcenie. Podobny stosunek mam do retrogramingu. Mianowicie lubię gwałcić dawne czasy, czyli łączyć stary sprzęt ze współczesnymi technologiami czy nawet leciwymi, ale ówcześnie prawie niestosowanymi. Czytniki kart, zapisywanie gry na zawołanie, przejściówki na optyczną myszkę USB, konwerter do podłączania DualShocka do starych komputerów, kabelki i sprzęt podbijające do maksimum jakość obrazu – w to mi graj. Nie mam żadnych oporów.

Pokuszę się nawet o brutalniejszą tezę. Sądzę, że retrogaming nigdy nie osiągnąłby takiej pozycji jaką ma obecnie jeżeli zatrzymałby się tylko na sentymencie do wpatrywania się w ekran Neptuna czy kręcenia głowicą magnetofonu. To se ne vrati. Paradoksalnie paliwem retrogamingu jest rozwój, łączenie starego świata z nowym i nawiedzanie wcześniej rzadko eksploatowanych rejonów.

Bądź jak Pudzian – wyciśnij ile się da

Retrogracz, który zatrzymał się na wciskaniu do telewizora kabla antenowego czy cinchy od composite video, nie będę bawił się w ładne słowka, jest po prostu leniwy. Gdzie podziały się jego ambicje? Gdzie pogoń za wyciskaniem wysokiej jakości obrazu? W starym sprzęcie drzemią możliwości, które osobom pamiętającym świat gier z lat 80 jedynie na zielono, mogą wydawać się jak z bajki. Jeżeli raz zobaczymy stare gierki, które wpadają do odbiornika po wejściu S-Video czy jeszcze lepiej po RGB to nie będziemy chcieli już zawracać. To droga w jednym kierunku.

Zrób na złość Putinowi, wybierz soczyste RGB.

sonic_on_sony_pvm2130qm

Najważniejsze, że bardzo wiele starych konsol i mikrokomputerów pozwala łatwo skorzystać z S-Video i RGB, zwykle to sprawa dedykowanych kabli i odpowiedniego odbiornika. Specjalistyczne kable bez większych trudności kupimy na Allegro i Ebayu, ale co z odbiornikiem?

…zajumać monitor ze szpitala

A dokładnie zakupić profesjonalny monitor RGB. W Polsce zwykle nazywane są monitorami medycznymi, choć nie tylko stosowano je w szpitalach, ale również w studiach telewizyjnych i w innych profesjonalnych zastosowaniach. Dla retrogracza są spełnieniem marzeń, bo z tyłu mają „milion” wejść i wyjść, z najważniejszymi RGB (przez SCART i D-Sub) czy S-Video. Do tego wszystkiego mnóstwo przełączników i przycisków, gdzie da się skonfigurować naprawdę sporo. Do najpopularniejszych należą NEC serii XM oraz Sony serii PVM i BVM, w szczególności Święty Graal retrogamingu, podobno najlepszy monitor CRT jaki kiedykolwiek powstał, Sony BVM-20F1U.

Popularne, profesjonalne monitory RGB.

RGBMonitorsPage

Te zabawki kosztowały w czasach swojej świetności (lata 90) szalone sumy, po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet dochodziły i do 100 tysięcy. Dzisiaj można kupić je za procent tej wartości. Mnie się udało jeszcze, jeszcze taniej.

Żyć i nie umrzeć w Magdalence

Nerwowy wieczór. Snajper na Allegro ustawiony, modlitwa do wszystkich bogów odbębniona. Ograniczone zainteresowanie retrogamingiem w Polsce ma swoje korzyści, mało ludzi rzuca się na takie rzeczy i zna ich wartość. Sony PVM 2130QM – informuje licytacyjny nagłówek. Monitor można kupić bez większych problemów, ale 6 razy taniej niż obowiązująca cena? To już grzech nie skorzystać. Wreszcie 5 sekund do końca aukcji, snajper oddaje strzał – One Shot One Kill. Na Ebayu to by nie przeszło.

Następnego dnia jadę do podwarszawskiej miejscowości znanej Polakom głównie z dwóch wydarzeń. Rozmów opozycji z władzami PRL przed Okrągłym Stołem i strzelaniny, gdzie dwóch oblężonych gangsterów zabiło 2 policjantów i raniło 18. To właśnie uroki Magdalenki. Zalesione, robiące wrażenie willowe posesje sąsiadują z dzikimi działkami, pamiętającymi lepsze czasy, w których nie wiadomo czy ktoś jeszcze żyje. Ja trafiam do tej ostatniej. Jak mnie zakopią to długo nikt mnie tu nie znajdzie.

VHS nie rzucił na kolana.

pvm_allegro

Sprzedawca pomimo że małomówny okazuje się bardzo pomocny. Wprowadza mnie do trochę zapuszczonego pokoju wypełnionego po brzegi starym sprzętem medycznym. Pokazuje za pomocą starego magnetowidu, że monitor działa. Obraz jest okropny, ale czego oczekiwać od VHS? Wyciągam z torby Sege Mega Drive, podłączam po RGB i odpalam Super Hang-On. Obraz jest taki, że natychmiast sięgam po umówionych dwóch Jagiełłów i ewakuuję się z miejsca zanim ktoś stwierdzi czy nie warto mnie jednak pokroić.

W klubie PVM

Zanim kupiłem ten monitor obejrzałem trochę filmików związanych z profesjonalnymi monitorami RGB. Zwykle powtarzał się w nich motyw, że goście odpalają na nim stare konsole, po czym wydają z siebie dźwięki niczym z pornola. Mlaskanie, wulgarne czasowniki, „wymawianie imienia pana boga na nadaremno” i cała wysyp porównań wyrażających osiągniecie absolutu. Bardzo pokręcone towarzystwo, unikałbym jak ognia.

Faktycznie istnieje fanklub miłośników monitorów PVM.

pvm_club_logo

Najgorsze jednak, że gdy go uruchomiłem to powtórzyłem te same jęki zachwytu, nie rezygnując z ani jednego. Sega Saturn po RGB? Ohhh Ahhh. Sega Mega Drive po RGB? Ja pieprzę. ZX Spectrum +2 po RGB? Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. Amiga 1200 po RGB? Teksańska masakra piłą mechaniczną. Nieco mniej podniecania się było przy Nintendo 64, SNES, Atari 65XE czy Commodore C-64 po S-Video, ale tylko dlatego, że już wcześniej widziałem ten efekt na swoim LCD. Jeżeli jednak ktoś używa czegoś niższego niż S-Video na tych maszynach to widok i tak ściągnie mu buty, a później zwali obserwatora z nóg.

Nie, to nie remake, to oryginalny Starquake na ZX Spectrum +2/+3 po RGB.

starquake_on_pvm_spectrum

To odwzorowanie kolorów, gładkość obrazu, ostrość krawędzi, wygląd znaków czy charakterystyczne scanlines, które tak dobrze pamiętamy choćby z amigowych monitorów. Cud, miód i orzeszki.

Kliknij, aby powiększyć obrazek i poszukać różnic.

zelda_RGBMonitors

Jeden, by wszystkie odnaleźć, jeden, by wszystkie zgromadzić

Profesjonalny monitor RGB dla retrogracza jest właśnie jak Jedyny Pierścień z Władcy Pierścieni. Mianowicie wystarczy nam jeden monitor (+ kabelki), aby wycisnąć z wielu konsol i starych komputerów maksymalną jakość obrazu. Oczywiście to monitor, tak więc te najstarsze konsole, które mają tylko i wyłącznie wyjście antenowe tutaj nie pójdą. Ale współcześnie mało jest ludzi grających masowo choćby na Atari 2600, nawet wśród retrograczy. A jeżeli nawet mamy taką potrzebę to wtedy możemy na moment pomęczyć się na LCD albo poszukać elektronika, który zrobi odpowiednią przeróbkę do component video.

Jednym z najmocniejszych punktów monitora PVM jest liczba i różnorodność wejść/wyjść. Dla retrogracza to urzeczywistnienie snów.

sony_pvm2130qm_back

Druga sprawa, o której nie można zapomnieć to głośniki. Trzeba sobie skombinować jakiś zestaw. Ja osobiście, trzymając się klimatu retro, zgarnąłem od rodziny jakieś dawno nieużywane głośniki do starego boomboxa Hitachi. Może i leciwe, ale wystarczająco dobre. W momencie, gdy odpaliłem Strikers 1945 na Sedze Saturn, z głośników walnęły pociski i wybuchy, a obraz zaszokował wyjątkową czytelnością i odwzorowaniem barw, to niewiele brakowało, a zacząłbym wrzucać dwuzłotówki do filiżanki z kawą, bo myślałem, że przeniosłem się do salonu gier. Jest to chyba najlepsze porównanie. Obraz jest jak tak wyraźny i dynamiczny jak na automatach.

Tylko aby pokazać zdobyty zestaw w całości, natomiast nie dla potwierdzenia jakości wyświetlania, do tego mam za słaby sprzęt foto i skill. 

my_pvm_2130qm

Nieprzekonany?

Jeżeli jeszcze nie czujesz się przekonany do walki o lepsze jutro retrogracza albo masz więcej, szczegółowych pytań, to zapraszam do skorzystania z RetroRGB. Istna encyklopedia i biblia retrogracza razem wzięta, poświęcona głównie starym konsolom (dla mikrokomputerów musisz już szukać informacji w dedykowanych im miejscom, np. na forach). RetroRGB poradzi ci, która Sega Mega Drive jest najlepsza i dlaczego. Podpowie, które konsole można od ręki uruchomić w RGB, a które już wymagają grzebania w bebechach. Mnóstwo linków do następnych miejsc, rzeczowych porównań i wiedzy. Wszystko podane w skondensowanej i łatwej w odbiorze formie.

Gry w pełnej krasie na jednym z najlepszych monitorów – Sony BVM-20F1E.
games_on_sony_bvm

Na koniec pozostaje mi tylko powiedzieć, że jak ujawniłem żonie chęć zakupu profesjonalnego monitora RGB to złapała się za głowę. Kolejny, do tego ponad 30 kilogramowy złom przyniesiony do domu. Co prawda miało to się odbyć na zasadzie „machniom”, czyli równocześnie wywalam telewizor CRT Sony, który już był w domu. W momencie, gdy monitor Sony PVM 2130QM przekroczył próg, a ja odpaliłem gierkę padło z ust żony wiele mówiące „łał”. Wieczór spędziliśmy, jak to pod dachem retro fanatyka przystało, na Strikers 1945 (Sega Saturn), Die Hard Arcade (Sega Saturn), North & South (Amiga 1200), Puzzle Attack (SNES) i Pokemon Puzzle League (N64). Było czym oczy cieszyć.

# # # #

 • http://tymczasem.in Mirosław ‚Tycjan’ Gucwa

  Czytałem to z wypiekami na twarzy! Aż bym chciał zagrać :)

 • http://about.me/adamklos adam klos

  dzizas! pierwszy raz tutaj jestem. Forma tego bloga powalila mnie na kolana! Duze brawa! Od dzisiaj jestem stalym czytelnikiem!

  • http://www.bigdaddyscreations.com Pancho

   Dzięki wielkie. Wskrzeszam go, bo z braku czasu ostatnio zarósł pajęczynami.

 • Rafał Wasiak

  Pozazdrościć :) Sam nabyłbym taki monitor, ale od pewnego czasu nic nie mogę znaleźć a tym bardziej u nas.

  Udanego retro-grania na tym cacku :)

 • Adam

  Link do artykułu nie działa, jak i do witryny…

  • http://www.bigdaddyscreations.com Pancho

   Musiałem zmienić serwer, a brakowało ciągle czasu, aby wszystko poprawić. Ale teraz wreszcie powinno działać jak trzeba.

   • Adam

    Jest ok,

 • Jacek Nowakowski

  Super artykuł. Ja też kupiłem telewizor crt firmy aiva z myślą o funkcji RGB. Niestety podłączając przez kabel czincze nie ma obrazu ani dźwięku. Spróbuję jeszcze przez oryginalny euro RGB zamówiony przez Ali express. Jeśli i to nie zadziała to znaczy że snes uszkodzony

  • http://www.bigdaddyscreations.com Pancho

   Rozumiem, że power się świeci. A może cartridge albo port cartridge’a zabrudzony? Albo cartridge jest NTSC, a konsola PAL?

   • Jacek Nowakowski

    Tak właśnie. Była to wina płytki cartridga. Kolega wyczyścił go jakimś spirytusem czy coś w tym stylu i już działa poprawnie. A tak przy okazji jakie modele starych kineskopowych telewizorów posiadają tryb RGB?

    • http://www.bigdaddyscreations.com Pancho

     Za dużo typów TV było, żeby dało się tak je po prostu wymienić. Zwykle jak było eurozłącze (SCART) to było RGB. Jak było więcej niż jedno eurozłącze to często jedno był RGB, a drugie nie. Trzeba podejść do zagadnienia z drugiej strony. Mieć na oku konkretny model TV i weryfikować czy jego eurozłącze jest RGB za pomocą sprawdzenia jego instrukcji w sieci.